Categories
„Sodiname“

Arūnas Samoška. Kaip tinkamai pasodinti medelį?

Geriausia sodinti medelius pavasarį, kol jie dar miega. Atsižvelgiant į oro sąlygas, tinkamas laikas sodinti nuo kovo pabaigos iki gegužės vidurio. Galima sodinti ir rudenį, nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo pabaigos. Pasodinus vėliau, medeliai gali nespėti įsišaknyti, todėl sunkiai pergyvens žiemą. Medelius, auginamus vazonėliuose, galima sodinti visą vegetacijos laiką, nes sodinimo metu jų šaknys nepažeidžiamos. Į molingą dirvožemį pavojinga sodinti medelius anksti pavasarį ir vėlai rudenį, nes pavasarinės bei rudeninės šalnos iškiloja dar neįsišaknijusius medelius, juos tiesiog išrauna. Jei dirvožemis smėlėtas, pasodintiems medeliams šalnos nepavojingos, jų neiškilos.

Negalima pasodinti medelio nei per giliai, nei per sekliai. Pasodinus per giliai, nuo kamieno dalies, esančios žemėje, nupūva žievė ir medelis žūva. Pasodinus per sekliai, dažniausiai medelis žūva dėl to, kad išdžiūsta šaknys, kurios yra per arti žemės paviršiaus, jas išdžiovina vėjas ir saulė. Geriausia medelį pasodinti tokiame gylyje, kokiame jis augo prieš išraunant. Šaknys turi būti užpiltos žemėmis iki storiausios kamieno vietos, tai yra iki šaknies kaklelio. Storiausia kamieno vieta turėtų likti neužpilta.

Medelio sodinimui reikia paruošti duobę, platesnę už sodinamo medelio šaknų sistemą, bet ne gilesnę negu medelio šaknų sistemos aukštis, kad nebūtų pasodintas per giliai. Labai svarbu prieš sodinimą apžiūrėti medelio šaknis. Jeigu šaknys susivijusios, reikia jas ištiesinti. Kurių negalima ištiesinti, reikia jas nukirpti sekatoriumi. Taip pat reikia pašalinti rovimo metu pažeistas (nubrozdintas) šaknis. Įstačius medelį į duobę, patikrinkite, ar nėra užlenktų šaknų. Pasodinus medelį užlenktomis šaknimis, jis sunkiai prigyja ir blogai auga. Medelis gali net žūti, todėl užlenktas šaknis geriau patrumpinti.

Kad geriau prigytų, prieš sodinimą patartina medelio šaknis pamirkyti specialiame, drėgmę sulaikančiame skiedinyje. Tokį skiedinį galima pasigaminti pačiam: reikia pasiruošti mėšlo ir molio tyrę, kuri apsaugos medelio šaknis nuo išdžiūvimo ir suteiks reikalingų maistinių medžiagų sunkiausiu prigijimo laikotarpiu.

Paruošę šaknis, įstatome medelį į iškastą duobę, laikome tiesiai, užpilame žemėmis ir aplink medelį kietai sumindžiojame užpiltas žemes, kad neliktų tarp medelio šaknų oro. Gerai nesumindžiojus žemių, pasilikę oro tarpai išdžiovina medelio šaknis, trukdo joms įsitvirtinti žemėje, ir dėl to dažnai medelis žūva. Mindant apie medelį žemes, rankomis reikia timptelėti medelio kamieną į viršų, kad pasitemptų šaknys ir išsitiestų užsilenkusios šaknelės. Jeigu yra galimybė, po pasodinimo medelius gausiai palaistykime. Deja, atsodinant miškus, palaistyti medelius tiesiog neįmanoma dėl didelio jų kiekio. Tuo atveju jų prigijimas priklausys tik nuo kokybiško sodinimo darbų atlikimo. Dėl didelio kiekio sodinant medelius miške, taip pat neįmanoma juos pririšti prie kuolų. Kadangi miškuose sodinami maži medeliai, todėl ir nėra reikalo juos raišioti, nes paprastai nepririšti medeliai išauga tvirtesni ir turi stipresnes šaknis.

Sodinant prie namų, ypač vėjuotoje vietoje, didesnius medelius su silpnomis šaknimis būtina pririšti prie kuolų. Geriausia medelius rišti medžiagine juosta prie dviejų ar trijų kuolų. Po metų nuo pasodinimo kuolus pašaliname. Pasodintus medelius galima mulčiuoti. Tai sulaikys drėgmę, pūvantis mulčias suteiks medeliui maistingų organinių medžiagų, sumažins piktžolių augimą. Mulčias gaminamas iš lapų, smulkintos žievės, iš durpių, kompostuotų medžių šakelių. Negalima pilti mulčio prie pat medelio kamieno, kad nenupūtų jo žievė. Tinkamiausias mulčio sluoksnis 5 – 10 cm. Jeigu yra galimybė, pasodintus medelius reikėtų palaistyti bent kartą per savaitę. Dirvožemis turi būti drėgnas, bet ne šlapias. Karštomis dienomis galima laistyti ir kiekvieną dieną, geriausia anksti rytą arba vakare, leidžiantis saulei, nes tada vanduo neišgaruoja ir medelis atsigeria. Palaisčius karštos dienos vidudienį, kaitinant saulei, vanduo greitai išgaruos, ir laistymas nebus naudingas.

Girininkas Arūnas Samoška

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *